Пошук
Разместить кнопку на Вашем сайте

Газета «Комуніст»
Сайт Комуністичної партії України

Журнал «Комуніст України»

Газета Криворожской городской организации Компартии Украины

Ленінський Комсомол м.Києва

Газета Всекраинского Союза рабочих «Рабочий класс»

Коммунистическая партия Российской Федерации

Московское городское отделение КПРФ

Санкт-Петербугское городское отделение КПРФ

Сайт газеты ЦК Коммунистической партии Китая «Женьминь Жибао» (на русском языке)
Партійне життя

Виступ Голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти САМОЙЛИК Е.С. на Загальних зборах Академії медичних наук України, 3 липня 2007 року

Мені приємно привітати всіх Вас з початком роботи Загальних зборів. Питання якому присвячені ця сесія Академії “Демографічна криза в Україні і роль медичної науки в її подоланні” є дуже актуальним. Це питання не тільки науки, а всього суспільства, і перш за все, питання політиків.

1. Ще у 2003 році у Верховній Раді України відбулися парламентські слухання “Демократична криза в Україні: її причини та наслідки” Були прийняті відповідні рішення. Пройшло вже 4 роки, але загальна демографічна ситуація в Україні нажаль не покращилася, напроти, стала ще гірше. Кількість населення в Україні все зменшується. За попередніми прогнозами науковців чисельність населення у 2015 році не буде перевищувати 30 млн. Причина такого стану не тільки в загальній нестабільній соціально-економічній ситуації в Україні, а і в морально-психологічному та емоційнішому стану суспільства. У книзі російського вченого С.Сулакшина “Российский демографический кризис: от диагностики к преодаленю” показано наскільки чутливими є демографічні процеси навіть до емоційних підйомів і падінь суспільства. Автором дослідження проаналізовано демографічну ситуацію в СРСР в залежності від періодів поразок і перемог у Великій Вітчизняній війні. Сталінград мав переломне значення не тільки у війсково-стратегічному плані, але і для демографічних процесів повоєнних років. Саме з 1943 року починається збільшення кількості шлюбів і. відповідно, через 9 місяців починається ріст кількості народжень.

Мені здається вчені мають привернути увагу політиків до цих процесів.

2. Сьогодні демографічна ситуація в науці не краще ніж у цілому в суспільстві. Чисельність зайнятих в науковій сфері за часи незалежності скоротилась майже у 3 рази і продовжує скорочуватися. Середній вік дослідників складає 48 років, доктора наук – 61 рік, кандидата наук -52 роки. У нас всього один доктор наук у віці до 30 років, а у віці до 35 років тільки 28 докторів наук.

Суспільству нав’язується думка (і особливо політиками) про низький рівень вітчизняної науки, все більше лунають посилання на авторитети закордонних наукових шкіл. Але де далі, саме з за кордону приходять позитивні оцінки про високий науковий рівень наукових шкіл та наукових досліджень вітчизняних вчених. Як наслідок, наша наука все більше починає виконувати замовлення іноземних фірм та організацій. За останні роки фінансування вітчизняної науки з закордонних джерел майже дорівнює бюджетному фінансуванню.

Наука має відчувати свою потребу і бути активно включена в економіку держави. Цього, на жаль, ще не сталося. В державі не створено належного інноваційного клімату. У нас відсутня ефективна система управління науковою і інноваційною сферою.

3. Я навмисно загострила коло проблем які дійсно існують у суспільстві і які треба вирішувати. Всі ці питання стали предметом розгляду на парламентських слуханнях у Верховній Раді, які відбулися у червні цього року. Прийняті відповідні рекомендації. Вважаю, що їх реалізація дозволить покращити ситуацію в науковій сфері і це буде сприяти покращенню ситуації у цілому в державі.

4. Завдяки спільних зусиль Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, Національної академії наук України, а також Академії медичних наук України Верховною Радою України 16 березня 2007 року прийнято Постанову “Про встановлення іменних стипендій Верховної ради України для найбільш талановитих молодих учених” та Постанову “Про Премію Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок”.

Мова йде про сприяння розвитку вітчизняної науки і техніки, активізацію участі молодих учених у проведенні наукових досліджень з вирішення науково-технічних проблем держави та підвищення престижу наукової праці.

З 1 січня 2008 року засновано 20 Премій Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та наукових розробок. Розмір Премії складає 20 тис. грн. на рік кожна. Це найвищий в Україні розмір премії молодим вченим.

З наступного року встановлюється також 30 стипендій Верховної Ради України для найталановитіших молодих учених. 10 стипендій розміром 2 тис. гривен на місяць кожна для молодих вчених докторів наук, та 20 стипендій розміром 1 тис. гривен на місяць кожна для молодих вчених, які підготували докторські дисертації. До Комітету вже надійшли відповідні пропозиції від наукових організацій та академій наук щодо участі у конкурсі на встановлення з 1 січня 2008 року стипендій Верховної Ради. Ще є час. Тому чекаємо таких пропозицій від Академія медичних наук.

Нам всіляко треба ініціювати залучення та закріплення талановитої молоді в науці.

5. Де кілька слів про фінансування науки з бюджету. У 2007році, по відношенню до ВВП, фінансування науки складає – 0,41%ВВП, у 2006 році 0,4% ВВП, у 2005 - 0,38% ВВП. У цілому, в 2007 році на науково-технічну сферу виділено з загального фонду державного бюджету 2 711,07 млн. грн., це майже на 700 млн. грн. більше ніж у 2006 році. У порівняння з 2005 роком фінансування науки збільшено в 1,6 рази.

З цих коштів 50,5 % виділені на фінансування фундаментальних досліджень і майже 26% на прикладні наукові та науково-технічні розробки з пріоритетних напрямів. Зазначу, що фінансування Академії медичних наук у порівнянні з 2005 роком збільшилося майже у 2 рази (Національної академії наук, аграрної академії наук в 1,6 рази)

На Національну академію наук із загальних коштів, що виділені на наукову сферу, приходиться 55%, на Академію аграрних наук 10,5%, а на академію медичних наук 5,5%. У цілому, ситуація у науковій сфері, і перш за все, що стосується фундаментальної науки, іде на краще. І це вселяє надію.

Зазначу, що Комітет завжди підтримував і робив все можливе на відстоювання інтересів науковців та підвищення статусу і соціального рівня вченого у суспільстві.

Мені приємно ще раз привітати Вас з початком роботи цієї сесії і побажати Вам плідної праці і успіхів.

Архів, сортувати за: Нові Відвідувані Коментовані
© Киевский ГК КПУ 2005
Все права защищены. Перепечатка материалов разрешается, только после письменного разрешения автора (e-mail). При перепечатке любого материала с данного сайта видимая ссылка на источник kpu-kiev.org.ua и все имена, ссылки авторов обязательны. За точность изложенных фактов ответственность несет автор.